Apie ANTIS arba apie žurnalistinę etiką, kurią gali tekti įrašyti į Raudonąją knygą

Dovilė Ringis

Medžiotojai sako, kad ANTIS yra labai reikšmingas medžiojamas vandens paukštis. Didžioji ANTIS yra gardus laimikis ir nepakartojamas delikatesas. Vokietijoje patinų ypatingai išlenktos uodegos plunksnos laikomos trofėjumi, kurį reikia prisisegti prie kepurės, kad pasididžiuotum laimikiu.

Lietuvoje “ANTIS” – roko grupė, tapusi svarbiu reiškiniu šalies roko ir Atgimimo istorijoje.

Dar yra tokia žurnalistinė ANTIS, kuri išskraidinama dėl kažkokių ne pačių geriausių tikslų, nė nesukant galvos, kad čia nei tiesa nei ką. Svarbu ją laiku ir vietoje paleisti, o po to nors ir tvanas.

Autorės nuotr.

Štai toks graudus vaizdas susidaro šiandien, kai tenka ir vėl įrodinėti, kad saulė yra ne mėnulis, o žirafa – visai ne paukštis. Žurnalistikoje pati sukuosi beveik dvidešimt metų – teko dirbti ne vienoje žiniasklaidos priemonėje, tačiau nė karto man nebuvo nurodyta vykdyti vienokios ar kitokios “zadanijos”, vardan kažką apjuodinti ar suteršti reputaciją (ačiū visiems mano vadovams už tai, dėl to galiu ramiai miegoti. ).

Šiandien kalbu apie uostą, kuriame daugiau kaip šešerius metus dirbu. Deja, šiandien jis yra paverstas ringu, kuriame nori kumščiai pamojuoti visi – ir politikai, ir tie, kurie nori būti politikais, visuomenininkai, ir tie, kurie taip nori pasivadinti. Teisybės dėlei, noriu pabrėžti, kad labai gerbiu tuos tikruosius visuomenininkus, kurie kelia pagrįstus klausimus dėl aplinkosaugos ir jų principų įgyvendinimo. Nėra jokios abejonės, kad pramonė neturi teršti, ji neturi pabloginti gyvenimo kokybės, joks aplinkosauginis chuliganizmas negali egzistuoti ir negali būti toleruotinas! Tačiau šį kartą ne apie tai. O apie vienos „tyrikų“ grupės žygius, bandant įrodyti, kad didesnio blogio nei yra jūrų uostas ant viso pasaulio nėra. 🙈

Šiandien „tyrikai“ labai skambiai pareiškė „Nuotekas su gyvsidabriu į unikalų vandens telkinį leido ir valstybės įmonė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija.“ Ne ESĄ, NEVA, GALIMAI, GALBŪT, ĮTARIAMA, o va taip, garantuotai LEIDO. Ir TAŠKAS. Laura Sėlenienė, Daiva Sirtautienė, Jūratė Klumbienė, Giedrė Vaičekauskienė, savo studentams galite drąsiai paaiškinti, kad šiuolaikinėje žiniasklaidoje nebereikia „parintis“ ir viską galima skelti drąsiai, taip, kaip nori. O įrodymai? Jų nereikia? Ai, nu kam jie? Užtenka išskraidinti antį ir nesukti sau galvos. 🦆👌

Su minėtais „tyrikais“ susirašinėjome beveik mėnesį. Kiek buvo kelta hipotezių ir klausimų, į visus atsakėme. Na, kitaip ir negalėjome, nes slėpti tai nėra ko. Visi darbai vyko tvarkingai, nepažeidžiant teisės aktų, turint visus reikiamus leidimus, atliekant visus tyrimus, yra visi tai patvirtinantys dokumentai etc. Užterštas gruntas uoste – sena kaip pasaulis problema. Dalia Bikauskaite, Vidmantas Matutis, Елена Листопад, Mindaugas Milinis, Gediminas Pilaitis, Žydrūnas Naujokas , Martynas Vainorius neleis pameluoti, kad jau daug metų buvo ieškoma būdų, kaip tą brudą iš uosto dugno pašalinti. Pagaliau civilizuotas būdas buvo rastas – gruntas siurbiamas, pastatyta speciali aikštelė, kurioje jis saugiai susandėliuotas, kad daugiau nebekeltų grėsmės marių ekologinei būklei.

Šios dienos realijose tai skamba kaip paradoksas. Kol kažkokiais slaptais vamzdžiais į marias ar greta esantį upelį kiti teršalus be sąžinės graužaties leidžia, uosto direkcija tą užterštą dumblą kuopia. 🙉 Na, ir dėl to ji tapo kalta. Ir dar negana to apkaltinta, kad LEIDŽIA GYVSIDABRĮ.☠ Teisybės dėlei, reiktų paaiškinti – koks vanduo patenka į užteršto grunto aikštelę, toks ir iš jos išeina. Jeigu mariose buvo gyvsidabrio, jo bus ir aikštelėje. Jokie technologiniai procesai gyvsidabrio „neaugina“, išleidžiamas vanduo yra tas pats Kuršių marių vanduo. 🌊

Klaipėdos uosto vartai.

Savaičių savaitėmis įvairių klausimų formomis buvome spaudžiami – “tai gal visgi užterštą dumblą pilate į jūrą?”, “tai gal visgi apsiskaičiavote ir jau žiūrėk, nebetelpa tas gruntas toje aikštelėje… Tai gal visgi išpylėte?”👀 ir taip kelias savaites. Tie žmonės, kurių tiesioginis darbas – rūpintis, kad uoste gylis būtų pakankamas, kad laivai saugiai galėtų įplaukti į uostą ir švartuotis jame, sėdėjo apsivertę krūvomis dokumentų, bandydami įrodyti, kad tikrai viskas vyko tvarkingai ir jokio kriminalo čia nėra. Dainius Radzevičius, Jolanta Beniušytė pasakys, kad atsakyti į žurnalistų klausimus reikia. Be jokios abejonės! Pagal visuomenės informavimo įstatymą, tai padaryti, ypač valstybės įmonėms yra privalu ir dėl to net nereikia ginčytis. Taip ir turi būti – visuomenė privalo žinoti, negalima nieko slėpti. Bet kai klausimai iš pat pradžių kvepia provokacija ir nuo pirmo užduoto klausimo tu žinai, kur bandoma pritempti, darosi neskanu.

Uosto direkcija žurnalistus labai gerbia, nes tie, kurie rašo apie uostą, išmano jo specifiką yra tikri šios srities profesionalai ir jiems jokių intrigų kurti nereikia. Ramune Bandziene, Gintare Butkiene, Paulius Selezniovas, Vitalijus Čiapas, Jovita Gaižauskaitė-Remesė, Martynas Vainorius, Dalia Bikauskaite, Vidmantas Matutis, Mindaugas Milinis, Toma Arcišauskaitė-Lukošienė, Audrius Straupas, Rita Geciunaite, Jurga Andriejauskaitė, Aurelija Jašinskienė, Žydrūnas Naujokas, Virginija Spurytė, Erika Alonderytė, Vytautas Budzinauskas, Linas Butkus, Елена Листопад, Palmira Mart, Edita Gudavičė, Jurga Petronyte , Gediminas Pilaitis, Ausra Pilaitien, Asta Aleksėjūnaitė, (atsiprašau, jeigu kažko nepaminėjau) – tai tik saujelė išvardintų žurnalistų, kurie žino, kas yra uosto vartai, ką veikia locmanai, supranta, kad uosto vartų per audrą niekas neužrakina ir gylio uoste, įsibridus su guminiais botais neišmatuosi 🙂 Yra gausybė žurnalistų, kurie nekuria dirbtinių skandalų, ten, kur reikia pakritikuoja, kur būtina, iškelia problemas, bet nestato intrigų pilių.

Uosto direkcija yra labai “mylima” “tyrikų”. Vienas iš tyrimų, kuriame buvo paskleista šūsnis tikrovės neatitinkančių faktų buvo apskųstas Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai. Iškalbingas faktas, kad tyrimo dėl žurnalisto etikos pažeidimo nesugebama baigti beveik metus. Būtų juokinga, jeigu nebūtų graudu. Bet gal to tirti ir nebereikia, juk “tyrikai” tiesiai šviesiai pasakė, “artėjame prie taško, kai šios komisijos egzistavimą tiesiog ignoruosime”.

Na OK, kaip ir viskas tampa aišku…. Laisvę antims! 🙂

P.S. tai nėra oficiali uosto direkcijos pozicija, o tik asmeninė mano nuomonė.

Rašyti komentarą