„Ar tai vieta penkiems gyvenamiesiems pastatams??“

Architektūros studijos „Plazma” vizualizacijos

„Visada žaviuosi tais, kurie kuria. Tais, kurie stato, o ne griauna. Tačiau šis kruizinių laivų terminalo užstatymo projektas kelia priešingas emocijas. Kodėl? Klaipėdos mieste nėra ypatingai daug erdvių, kuriose galėtų vienu metu susirinkti apie 10 000 žmonių. Yra Klaipėdos universiteto aikštė, kuri kol kas kukliai naudojama studentų šventėms ar karinių junginių pagerbimo rikiuotėms. Yra Atgimimo aikštė, kurioje ateina įvairių progų eisenos. Ši aikštė senai nematė šeimininkiškos rankos. Aplinkiniai pastatai taip pat turėtų puošti čia esančią aplinką, tačiau taip nėra.

Ir pagaliau, turime Kruizinių laivų terminalo teritoriją, kurią Uosto direkcija, Susisiekimo ministerijai sutikus, dar 2000 metais išėmė iš uosto teritorijos ribų ir perdavė miestui. Prasmingas žingsnis – sudaryta galimybė atkurti istorinį ansamblį bei kultūrinį ansamblį su prieiga prie vandens. Tai yra tai, ko taip senai trokštama.

Čia piliavietė, kurios atstatymas galėtų būti kiek spartesnis. Čia pramoginiams laivams ir jachtoms skirtas fosas. Klaipėdiečiai pamėgo šią teritoriją, kurioje vyksta džiazo festivalis, kur tradiciškai ateina jūros šventės eisena ir vyksta šventinis renginys. Tuo metu vien eisenos dalyvių šioje miesto dalyje yra virš septynių tūkstančių. Čia vyksta tarpiniai „The Tall Ships Races“ regatų sustojimai, pritraukiantys smalsuolius ne tik iš miesto, bet ir iš visos Lietuvos ar net užsienio. Klaipėdai suteikta teisė šią unikalią regatą priimti 2021 metais. Savaime suprantama, šioje uostamiesčio dalyje švartuojasi kruiziniai laivai, su NATO misija atvyksta karinių laivų eskadrilės. Aptarnaujant šiuos laivus marširuoja autobusai, vežantys kruizinius turistus grožėtis Klaipėdos miesto ir regiono vaizdais, lankant istorines vietas. Važiuoja tokius laivus aptarnaujantis transportas.

Tai vieta, kur jau susiformavo naujos ir senos tradicijos. Jos suburia dideles mases žmonių. Čia miesto kūrybingi architektai svajojo ir tebesvajoja apie Didžiojo Elingo įveiklinimą. Tai neabejotinai išskirtinė miesto galimybė turėti naują didelės traukos ir kupiną žavesio objektą. Žiūrint į šios vietovės šiuo metu teikiamą vizualizaciją, matome pakankamai didelį šios erdvės galimą užstatymo intensyvumą ateityje, kur atsirastų nauji penki pastatai su gyvenamosiomis ir komercinėmis patalpomis. Nors teigiama, kad užstatymo intensyvumas sumažintas nuo leistinų normų, bet lieka klausimas kas tas normas nustatė ir kodėl jos tokios?

Suprantama, kad šia teritorija operuoja privati kompanija, siekianti pelno. Bet tai išskirtinė vieta Klaipėdoje. Mano asmenine nuomone, išvysčius planuojamą namų kompleksą, ši erdvė pasikeis kardinaliai. Ar bus dar galimybė šia erdve ir čia esamais istoriniais pastatais naudotis taip, kaip buvo galima iki šiol, ar išliks galimybė rengti čia didelio masiškumo sulaukiančias šventes, priimti regatas, žavėtis praplaukiančiais laivais ir saulėlydžiais? Rimto pamąstymo prašantys klausimai.“

Tokiais savo pamąstymais pasidalino Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos LVŽS frakcijos pirmininkas Arvydas Vaitkus apie ketinamą statyti naujų gyvenamųjų pastatų kompleksą minėtoje teritorijoje. Privati bendrovė „Puiki investicija“ planuoja čia naujų komercinių patalpų ir butų statybą.

Šiuo klausimu š.m. gegužės 21 d. įvykusiame Klaipėdos miesto tarybos posėdyje A. Vaitkus LVŽS frakcijos daugumos vardu išreiškė kategorišką prieštaravimą tam, jog maža grupė žmonių sprendžia visos Klaipėdos likimą.

Savo pasisakyme pabrėžė: „Aš už privačias investicijas, pastatant vieną-kitą pastatą, bet ne penkis daugiaaukščius gyvenamuosius namus, užgožiant Elingą ir Piliavietę. Tokiems sprendimams turi būti plati diskusija su visuomene, istorikais, architektais ir kitais šios srities ekspertais“.

Pažymėjo, kad Klaipėdoje tokiems masiniams renginiams, kaip Jūros šventė, organizuoti yra vos kelios tinkamos aikštės, kur arti nėra gyvenamųjų namų. Tačiau dabar tobuli erdvė muzikavimui, folklorui, saviraiškai, scenai, kruizinių laivų pasitikimui yra sugriaunama, sugadinama. O sugadintos teritorijos problema yra paliekama ateities kartoms. Vargu, ar kuris iš klaipėdiečių gali įsivaizduoti, kad šioje, visų pamėgtoje vietoje, tarp Piliavietės, Kruizinio terminalo, Elingo atsiras gyvenamieji namai.

A. Vaitkus pakvietė visus Tarybos narius į viešuosius aptarimus, kurie turi vykti Klaipėdos miesto savivaldybėje gegužės 22 d., paskatino visus miestiečius susivienyti, išsakyti savo nuomonę, o Savivaldybės vadovybę – nepritarti tokiai projekto eigai, panaudojant visas savo teisėtas galias.

1 komentaras

  1. David from Sqribble 2020-06-19

Rašyti komentarą