Iškirtus medžius tarša mieste padidėjo

Klaipėdiečius papiktino beatodairiškas medžių kirtimas pačiame miesto centre. Kai kuriems gyventojams užkliuvo barbariškas lapuočių naikinimas ant Jono kalnelio ir skverelyje tarp Sukilėlių ir Tomo g. Kirtėjų nesustabdė nė medžiuose kabantys inkilai, kuriuose galbūt perėjo paukščiai.

Liudvika Kuzminčiūtė, asociacijos „Klaipėdos žalieji” pirmininkė pasigenda platesnio miesto valdžios požiūrio, susijusio su želdynų tvarkymu.

Liudvika Kuzminčiūtė, asociacijos „Klaipėdos žalieji” pirmininkė, bendraudama su „Bundančia Klaipėda” sakė pasigendanti platesnio miesto valdžios požiūrio, susijusio su želdynų tvarkymu. „Želdynų zonoje yra baisi betvarkė, daugybė spragų. Skambinau dėl kertamų medžių į Aplinkos kokybės skyrių. Paaiškino, kad yra patvirtintas detalusis planas tam sklypui, jis išnuomotas, ir viskas… Nuomotojai daro, ką nori. Jie kerta medžius, nes nereikalingi. Visuomenė gali rėkti, klykti, ji nieko nepadarys. Atseit, viskas atliekama pagal popierius. O visuomenė apie tuos popierius sužino tada, kada jau yra kertama”, – apatestavo L. Kuzminčiūtė.

Klaipėdos miesto savivaldybė patvirtino, kad minėtasis sklypas yra privatus, medžius čia kirto šio sklypo savininkas UAB „Eko žaliavos”. L. Kuzminčiūtė priminė, kad apie įvairių planų ir projektų svarstymus yra kažkokia viešai prieinama informacija, tačiau kaip visuomenininkams visur suspėti? Juk reikia tuo specialiai domėtis, tačiau visi turi savo darbus, šeimas, kitus įsipareigojimus. „Sako, reikia eiti į pristatymus. Esu ten buvusi. Tačiau juose niekuomet viešai nesakoma, kad bus kertami medžiai. Reikia specialiai klausti. Jau žinau, kad kiekvienas projektas ar rekonstrukcija susiję su masiniu medžių kirtimu. Todėl kreipiausi į seniūnaičių sueigos atstovus, kad man leistų jų renginy pasisakyti. Juk kiekvienas seniūnaitis turi sekti tokius dalykus ir informuoti savo atstovaujamus žmones”, – išeitį siūlė „Klaipėdos žalieji” vadovė.

Klaipėdoje medžiai miesto centre „kramsnojami” mažais gabaliukais.

Ji tvirtino pastebėjusi, kad net ir tuomet, kai atsodinami medžiai (vietoje nukirstųjų), reikia viską tikrinti. Nes paprastai, teigia L. Kuzminčiūtė, atsodinama mažiau negu deklaruojama. „Praėjusią savaitę man skambino gyventoja iš Baltijos prospekto, kad greta jų namo kertami medžiai, krinta inkilai, paukščių lizdai su kiaušiniais. Kirai laksto, kapoja juos.

Skambinau Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentui, kodėl jie neseka, kad kertami medžiai prasidėjus jų vegetacijai? Juk jau baigėsi laikas, kai buvo galima juos kirsti ir genėti. Ant Savivaldybės išduotų leidimų (kirsti medžius) nėra pažymėta, iki kada tai galima atlikti. Negi visuomenininkas ar eilinis žmogus turi sekti tuos dalykus?”, – brutalų atvejį paminėjo asociacijos vadovė.

Klaipėdos miesto savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vedėja Rasa Jievaitienė patvirtino, kad jei yra užfiksuota, kad medžiai tikrai buvo nukirsti su ten kabančiais inkilais (nuvirtęs medis su inkilu), apie tai reikia pranešti aplinkosaugininkams.

L. Kuzminčiūtė priminė, kad maždaug prieš metus, kai prasidėjo istorinių vietų kasinėjimų vajus, kai archeologai atkasė Dangės krantinėje pastatų pamatus, L. Kuzminčiūtė kreipėsi į miesto vyriausiąjį architektą ir siūlė tuos pastatų likučius uždengti stiklu. Esą Klaipėdoje nėra turistams į ką žiūrėti, o tai būtų atraktyvi pramoga.

Klaipėdos miesto savivaldybė patvirtino, kad minėtasis sklypas yra privatus, medžius čia kirto šio sklypo savininkas UAB „Eko žaliavos”.

„Tačiau nežiūrima globaliai. Atkasa istorines vietas, iškerta želdynus, bet nežiūri kompensacinio mechanizmo. Iškirtus medžius mažėja žalio rūbo. Vienam klaipėdiečiui dabar tenka tik 10 kv. metrų rekreacinės paskirties žemės. O norma – 25 kv. m. Dabar iškirto prie Jono kalnelio, ruošiamasi kirsti Manto gatvėje, dar nesužymėti J. Karoso gatvėje prie Vytauto Didžio gimnazijos augantys medžiai, bet ir juos ruošiamasi kirsti.

Klaipėda – išskirtinis miestas. Lyg ir laikomasi įstatymų, tačiau išnaudojamos jų spragos. Tai fenomenalu, reikia sugebėti taip dirbti! Čia ne Šiauliai ir ne Šilutė, kur ruošiamasi iškirsti kelis šimtus medžių visoje gatvėje. Žmonės tai mato ir gali sukilti. Klaipėdoje – yra truputį kitaip. Čia medžiai centre „kramsnojami” mažais gabaliukais. Miestiečiai sužino tik tuomet, kai medžiai jau kertami.

Reikia žiūrėti plačiau. Kokia šiandien tarša Klaipėdos mieste? Ji yra katastrofinė. Pati nagrinėjau aplinkos monitorinio duomenis kelerių metų, kokia tarša buvo prieš kertant medžius ir kokia ji yra dabar. Tarša tose gatvėse, kuriose iškirto medžius ir pasodino „pagaliukus”, padidėjusi. Tų vietų gyventojams atimamos žaliosios zonos”, – Klaipėdos miesto būklę, pašalinus želdinius, apibūdino L. Kuzminčiūtė.

 

2 komentarai

  1. klaipediete 2018-05-20
  2. xxx 2018-05-30

Rašyti komentarą