Jei valdai miesto daugiabučius, valdai ir miestą?

Klaipėdos miesto daugiabučius administruoja trys įmonės.

Nuolat sulaukiu klausimų ir nusiskundimų dėl nesąžiningai dirbančių daugiabučių namų administratorių. Taip pat bendrijų pirmininkų, nevykdomos daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administratorių kontrolės ir panašiai. Gyventojai skundžiasi dėl neaiškių, išgalvotų, nesuderintų su gyventojais mokesčių sąskaitose, kelis kartus brangiau nei rinkos kaina perkamų įvairių darbų ir paslaugų, iš dukterinių, tiems paties savininkams priklausančių įmonių. Tačiau pasirinkti kitą administratorių jiems tiesiog nėra galimybių.

_____________________________________________

Ligita GIRSKIENĖ

Namus administruojančių įmonių ar asmenų atsisakymo pateikti informaciją, kurią turi teisę gauti kiekvienas buto savininkas, veiklos ataskaitų neteikimo. Taip pat lėšų švaistymo, parašų klastojimo. Galima paminėti ir nepagarbaus elgesio su administratoriaus veikla besidominčiais gyventojais ir pan. sulaukiu beveik kiekvieną dieną. Sulaukiu ir nemažai nusiskundimų dėl Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos neveiksnumo vykdant daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administratorių ir bendrijų valdymo organų kontrolę.

Ne kartą teko matyti, kaip daugiabučių namų gyventojai tiesiog tampa administratorių įkaitais. Gyventojai, pakliuvę į namų administratorių ar nesąžiningų bendrijų pirmininkų rankas, pasijaučia visiški beteisiai. Tie, kurie siekia įgyvendinti savo teises, be didžiulės šmeižto lavinos sulaukia net grasinimų susidoroti su jais. Dažnas teisybės ieškotojas, patyręs daugiabučio namo administruojančios įmonės ar bendrijos pirmininko galią, nusivylęs įvairių institucijų ir pareigūnų neveikimu, suprastėjus sveikatai susitaiko su esama situacija arba tiesiog pakeičia gyvenamąją vietą.

Mieste – trys administratoriai

Viešai prieinamų šaltinių duomenimis, šiuo metu daugiau kaip 60 proc. šalies gyventojų yra įsikūrę daugiabučiuose namuose. Deja, dažnas nesidomi savo daugiabučio namo reikalais.

Klaipėdos mieste yra vos 400 daugiabučių namų savininkų bendrijų, o visus kitus daugiabučius namus, iš beveik 2000, administruoja savivaldybės paskirti bendrojo naudojimo objektų administratoriai, t.y. privatiems asmenims priklausančios įmonės.

Klaipėdoje jų yra trys, neskaitant kelių mažų įmonių, kurioms visais įmanomais būdais yra trukdoma žengti į  daugiabučių namų administravimo rinką.

Viso miesto daugiabučiai yra paskirstyti trims administravimo paslaugas teikiančioms įmonėms.  Jų savininkai turi pristeigę dukterinių įmonių skirtingais pavadinimais ir teikia tas pačias administravimo ar kitas paslaugas daugiabučių namų gyventojams. Minėtų įmonių savininkai yra tie patys asmenys arba jų šeimos nariai.

Didžiulis kąsnis

Didžiausia dalis, net 637 daugiabučiai namai nuo 2002 metų tuometinės savivaldybės administracijos direktorės Juditos Simonavičiūtės įsakymu, yra paskirti administruoti UAB „Mano būstas“ (buvusios UAB „City Service“)  grupės įmonėms.  Šiuo metu UAB „Vėtrungės būstas“ administruoja 71 daugiabutį namą. Kita įmonė – UAB „Jūros būstas“ administruoja 117 daugiabučių namų, UAB „Danės būstas“ administruoja 287 daugiabučius namus, UAB „Klaipėdos būstas LT“ administruoja 162 daugiabučius namus. Svarbu pažymėti, kad pastarosios įmonių grupės Klaipėdos regiono vadovė yra Klaipėdos miesto savivaldybės valdančiosios daugumos atstovė. Ji yra dabartinė Liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininkė, net 1000 eurų parėmusi vicemero Artūro Šulco rinkimų kampaniją, Vaida Žvikienė. Pastaroji ponia yra buvusi Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sekretore. Savo stulbinančiai sėkmingą karjerą pradėjo nuo prekiautojos turguje. Postą ir aukštą vietą partijos sąraše tikriausiai gavo kaip atlygį už nuoširdų, nuolankų darbą partijos labui ir lojalumą.

Administruoja šeima

Kitas laimingasis, kuriam buvo atriekta nemenka daugiabučių namų administravimo rinkos pyrago dalis – buvęs Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys, TS-LKD narys Marius Usonis ir jo žmona.  Minėtai šeimynai priklauso UAB „Laukininkų valda“ (administruoja 58 daugiabučius namus), UAB „Paslaugos būstui“ (347 daugiabučius namus). Taip pat UAB „Namų administravimo centras“ (administruojamų daugiabučių namų neturi), UAB „Sobo sistemos“, kuri teikia įvairias, su šilumos ūkio priežiūra ir santechnika susijusias paslaugas daugiabučių namų gyventojams.

Sulaukė pasaulinės „sėkmės“

Trečiosios daugiabučių namų administravimo paslaugas teikiančios įmonių grupės savininkas, mano žiniomis yra skandalingai pagarsėjęs palangiškis Gediminas Jacka, nors jo pavardės juridiniuose dokumentuose nepavyko aptikti. Šios įmonių grupės įmonėse direktoriumi dirbo arba dirba toks Vaidas Barakauskas. Beveik visose įmonių grupės įmonėse pastarasis asmuo direktoriavo.

Nuo 2015 m. gruodžio 8 d. įmonių grupė pasivadino UAB „Civinity“. Įmonių grupei priklauso UAB „Vitės valdos“, UAB „Debreceno valdos“, UAB „Pastatų ūkio priežiūra“, UAB „Klaipėdos bendrabutis“, UAB „Palangos butų ūkis“ ir pan. Beje, įdomu tai, jog UAB „Civinity“ akcininkų sąraše nurodoma, kad šios įmonės 100 proc. akcijų iš UAB „Vitės valdos“ dar 2008 metais nupirko Kipre registruota įmonė „City Gold Capital Limited“. Maža to, UAB „Vitės valdos“ yra minimos ir pasaulinį skandalą sukėlusiuose nutekintuose „Panama Papers“ dokumentuose. Deja, negalime gauti informacijos, kodėl uostamiestyje veikianti įmonė minima dokumentuose, kuriais iki šios atskleista nemažai schemų. Taip pat kaip verslas ir įvairūs asmenys su ofšorinių įmonių pagalba bandė nuslėpti pelnus ir mokesčius. Apie UAB „Vitės valdos“ ir UAB „Debreceno valda“ veiklos ypatybes ne kartą rašė ir vietinė spauda. Taigi, UAB „Klaipėdos bendrabutis“ administruoja 29 daugiabučius namus Klaipėdos mieste, UAB „Debreceno valda“ – 57, UAB „Vitės valdos“  – 201 daugiabutį namą. Bendrai  UAB „Civinity“ įmonių grupės žinioje – 287 daugiabučiai namai.

Rašyti komentarą