Home Mokslas ir technologijos Aplink Marsą skriejantis erdvėlaivis užfiksuoja „gyvatingą randą“ visoje milžiniško ugnikalnio bazėje

Aplink Marsą skriejantis erdvėlaivis užfiksuoja „gyvatingą randą“ visoje milžiniško ugnikalnio bazėje

30
0


Didelės raiškos kamerų sistema laive Marso ekspresas „Orbiter“ grąžino stulbinančius „gyvančių“ dumblių per papėdę vaizdus Arsia Monsvienas iš didžiulių raudonosios planetos ugnikalnių.

The Europos kosmoso agentūra (ESA) užfiksuotas gilus, nelygus Marso randas, kurio ilgis yra maždaug 373 mylios (600 km), todėl jis maždaug trečdalį kartų viršija Didžiojo kanjono ilgį. Žmonės pirmą kartą užfiksavo šią savybę 1930 mir po 46 metų ją oficialiai pavadino Aganippe Fossa.

„Struktūra, pavadinta pavasarinės nimfos vardu graikų mitologijoje, glumina net ir šiandienos ekspertus“, – sakė Vokietijos aviacijos ir kosmoso centraskuri sukūrė stereo kamerą 21 metų senumo erdvėlaivyje „Mars Express“. Agentūra pridūrė: „Kai kurios teorijos teigia, kad tranšėjos kilmė yra tektoninė, o kitos teigia, kad vulkaninės gyslos susiformavo vėlyvu aktyvumo laikotarpiu, sukurdamos į randus panašias įdubas uolėtoje ir švelniai nuožulnioje vietovėje.

Savo ruožtu ESA teigė, kad Aganippe Fossa greičiausiai išsivystė kaip „magma, kylanti po milžiniška (netoliese) Tharsio ugnikalniai privertė Marso plutą ištempti ir įtrūkti“.

Iš arti gyvuojančio rando raudonojoje planetoje © ESA/DLR/FU Berlin

Be Arsia Mons bazės – kuri driekiasi apie 2 km aukščiau nei Aukščiausias ugnikalnis žemėje – Pasak ESA, Aganippe Fossa dulkės kerta milžiniškus, į marmurą panašius raštus, sukurtus naudojant „vėjo pūstas dulkes ir smėlį“.

Agentūra užfiksavo šią funkciją stereoskopiškai, o tai reiškia, kad galite peržiūrėti jį (ir tai kaimyninis ugnikalnis) 3D formatu, jei po ranka turite raudonai mėlynus arba raudonai žalius akinius.

Marso Aganippe Fossa užfiksuota 3D © ESA/DLR/FU Berlin