Home Pasaulis Reformistas Pežeškianas įveikė kietosios linijos šalininką, kad laimėtų Irano rinkimus

Reformistas Pežeškianas įveikė kietosios linijos šalininką, kad laimėtų Irano rinkimus

14
0


Straipsnio turinys

DUBAJUI, Jungtiniai Arabų Emyratai. Reformistų kandidatas Masudas Pezeshkianas laimėjo antrąjį Irano prezidento rinkimų turą, aplenkdamas griežtosios linijos šalininką Saeedą Jalili, pažadėdamas kreiptis į Vakarus ir palengvinti šalies privalomo galvos skarų įstatymo vykdymą po ilgus metus trukusių sankcijų ir protestų, slegiančių Islamo Respubliką. .

2 reklama

Straipsnio turinys

Pezeshkianas per savo kampaniją nežadėjo jokių radikalių pokyčių Irano šiitų teokratijoje ir ilgą laiką laikė aukščiausiąjį lyderį ajatolą Ali Khamenei galutiniu visų šalies valstybės klausimų arbitru. Tačiau net kukliems Pežeškiano tikslams mesti iššūkį Irano vyriausybė, kurią vis dar daugiausia laikosi griežtosios linijos šalininkai, vykstantis Izraelio ir „Hamas“ karas Gazos ruože ir Vakarų baimės dėl Teherano sodrinimo iki beveik ginklo lygio urano, turinčio pakankamai atsargų. pagaminti kelis branduolinius ginklus, jei taip nuspręs.

Valdžios institucijų pasiūlytas balsų skaičiavimas parodė, kad Pezeškianas laimėjo penktadienio rinkimus, surinkęs 16,3 mln. balsų prieš Jalili 13,5 mln. Apskritai, Irano vidaus reikalų ministerija pranešė, kad rinkimuose, vykusiuose be tarptautiniu mastu pripažintų stebėtojų, balsavo 30 mln. žmonių, o tai sudaro 49,6% rinkėjų aktyvumą, o tai yra daugiau nei istorinis žemumas birželio 28 d. per pirmąjį balsavimą, bet mažesnis nei kitose prezidento rinkimuose.

Reklama 3

Straipsnio turinys

Pezeškiano, širdies chirurgo ir ilgamečio įstatymų leidėjo, šalininkai prieš aušrą išėjo į Teherano ir kitų miestų gatves švęsti, kai jo pranašumas išaugo prieš Jalili, buvusį kietos linijos branduolinį derybininką. Vėliau Pežeškianas nuvyko į velionio didžiojo ajatolos Ruhollah Khomeini, 1979 m. islamo revoliucijos lyderio, mauzoliejų ir kreipėsi į žurnalistus per chaotišką įvykį.

„Per šiuos rinkimus aš nedaviau jums melagingų pažadų. Aš nemelavau“, – sakė Pezeshkianas. „Praėjo daug metų po revoliucijos, kai žengiame į tribūną, duodame pažadus ir jų neįvykdome. Tai yra didžiausia mūsų problema“.

Pežeškiano pergalė Iranui vis dar atrodo subtiliu momentu, kai Vidurio Rytuose tvyro didelė įtampa, o Jungtinėse Valstijose gresia rinkimai, dėl kurių gali kilti pavojus, kad Teheranas ir Vašingtonas susilaikys. Pežeškiano pergalė taip pat nebuvo Jalili žlugimas, o tai reiškia, kad jis turės atidžiai naršyti Irano vidaus politikoje, nes gydytojas niekada neužėmė jautrių aukšto lygio saugumo pareigų.

Straipsnio turinys

4 reklama

Straipsnio turinys

Vyriausybės pareigūnai iki Khameni, aukščiausiojo lyderio, prognozavo didesnį rinkėjų aktyvumą prasidėjus balsavimui, o valstybinė televizija transliavo kuklių eilių kai kuriuose rinkimų centruose vaizdus. Tačiau internetiniuose vaizdo įrašuose buvo rodoma, kad kai kurios apklausos tuščios, o kelių dešimčių vietų Teherane tyrimas parodė, kad gatvėse buvo nedidelis eismas ir intensyvi apsauga.

Valdžia suskaičiavo 607 575 anuliuotus balsus – tai dažnai yra protesto ženklas tų, kurie jaučia pareigą balsuoti, bet atmeta abu kandidatus.

Įkeliama...

Atsiprašome, tačiau šio vaizdo įrašo įkelti nepavyko.

Khamenei gyrė rinkėjų aktyvumą šeštadienį, nepaisant to, kad, jo teigimu, boikoto kampanija, „surengta Irano tautos priešų, siekiant sukelti neviltį ir beviltiškumo jausmą“.

„Norėčiau rekomenduoti išrinktąjį prezidentą daktarą Pežeškianą, pasitikėti Dievu, gailestinguoju, ir nustatyti savo viziją aukštuose, šviesiuose horizontuose“, – pridūrė Khamenei.

5 reklama

Straipsnio turinys

Rinkėjai išreiškė saugų optimizmą.

„Nieko iš jo nesitikiu – džiaugiuosi, kad balsavimas užkirto kelią kietųjų linijų šalininkams“, – sakė banko darbuotoja Fatemeh Babaei, balsavusi už Pezeshkianą. „Tikiuosi, kad Pežeškianas galės grąžinti administraciją taip, kad visi žmonės jaustų, jog yra rytojus.

Kurdų kilmės iranietis Taheris Khalilis, valdantis nedidelę siuvyklą Teherane, pasiūlė dar vieną priežastį būti viltingam dalindamas praeiviams saldainius.

„Galų gale kažkas iš mano gimtojo miesto ir Irano vakarų atėjo į valdžią“, – sakė Khalili. „Tikiuosi, kad jis pagerins ekonomiką mažoms įmonėms.

Pezeškianas, kalbantis azerų, persų ir kurdų kalbomis, agitavo siekdamas padėti daugeliui Irano etninių grupių. Jis atstovauja pirmajam prezidentui iš Vakarų Irano per kelis dešimtmečius – žmonės tikisi, kad tai padės apygardai, nes vakarinėje dalyje esantys gyventojai laikomi tolerantiškesniais dėl jų regiono etninės ir religinės įvairovės.

Reklama 6

Straipsnio turinys

Rinkimai vyko padidėjus regioninei įtampai. Balandžio mėnesį Iranas pradėjo savo pirmąjį tiesioginį puolimą prieš Izraelį dėl karo Gazoje, o Teherano ginkluotos milicijos grupės, tokios kaip Libano „Hezbollah“ ir Jemeno husių sukilėliai, dalyvauja kovose ir eskalavo savo išpuolius.

Nors Khamenei tebėra galutinis sprendimų priėmėjas valstybės klausimais, Pezeshkianas gali pakreipti šalies užsienio politiką į konfrontaciją arba bendradarbiavimą su Vakarais.

Saudo Arabijos sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas, kuris pasiekė sulaikymą su Iranu, išsiuntė sveikinimus Pezeškianui, kuriame pabrėžė jo „norą plėtoti ir gilinti santykius, kurie suartina mūsų šalis ir tautas“. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kuris savo kare prieš Ukrainą rėmėsi Irane pagamintais bepiločiais orlaiviais, taip pat pasveikino Pežeškianą.

Reklama 7

Straipsnio turinys

Atsakydamas į „The Associated Press“ klausimus, Valstybės departamentas Irano rinkimus pavadino „nelaisvais ar sąžiningais“ ir pažymėjo, kad „didelė dalis iraniečių nusprendė iš viso nedalyvauti“.

„Mes nesitikime, kad šie rinkimai paskatins esminius Irano krypties pokyčius ar didesnę pagarbą jo piliečių žmogaus teisėms“, – pridūrė Valstybės departamentas. „Kaip sakė patys kandidatai, Irano politiką nustato aukščiausiasis lyderis“.

Tačiau ji teigė sieksianti diplomatijos, „kai ji gins Amerikos interesus“.

Kandidatai ne kartą palietė, kas nutiktų, jei buvęs prezidentas Donaldas Trumpas, 2018 metais vienašališkai pasitraukęs Ameriką iš Irano branduolinio susitarimo, laimėtų lapkritį vykusius rinkimus. Iranas vedė netiesiogines derybas su prezidento Joe Bideno administracija, nors nebuvo aiškaus judėjimo siekiant apriboti Teherano branduolinę programą siekiant panaikinti ekonomines sankcijas.

Reklama 8

Straipsnio turinys

Pezeškiano pergalė šeštadienį sustiprino Irano rialo kursą JAV dolerio atžvilgiu ir sudarė 603 000 iki 1 USD, o ketvirtadienį sumažėjo 615 000. Tuo metu, kai buvo pasiektas 2015 m. branduolinis susitarimas, rialas kainavo 32 000 iki 1 USD.

Nors per kampaniją ir tapatinosi su reformistais ir santykiniais nuosaikiaisiais Irano teokratijos atstovais, Pezeshkianas tuo pat metu pagerbė Irano sukarintą revoliucinę gvardiją, vieną kartą vilkėjusią savo uniformą parlamente. Jis ne kartą kritikavo Jungtines Valstijas ir gyrė gvardiją už tai, kad 2019 metais numušė amerikietišką droną, sakydamas, kad tai „sudavė stiprų smūgį amerikiečiams į burną ir įrodė jiems, kad mūsų šalis nepasiduos“.

Velionis prezidentas Ebrahimas Raisi, kurio mirtis gegužę įvykus sraigtasparnio katastrofai sukėlė pirmalaikius rinkimus, buvo laikomas Khamenei proteliu ir galimu aukščiausiojo lyderio įpėdiniu.

Vis dėlto daugelis jį pažinojo dėl jo dalyvavimo masinėse egzekucijose, kurias įvykdė Iranas 1988 m., ir dėl jo vaidmens kruvinuose susidorojimuose su nesutarimais, kilusiais po protestų dėl Mahsos Amini, jaunos moters, kurią policija sulaikė dėl tariamai netinkamo egzekucijos dėvėjimo, mirties 2022 m. privaloma skara arba hidžabas.

Straipsnio turinys