Susikūriau sveiką, laimingą bei turtingą gyvenimą

Krizėje glūdi grėsmė, galinti mus palaužti dvasiškai bei pražudyti fiziškai. Jeigu inertiškai pasiduodame destrukcijai bei degradacijai, mūsų gyvenimas teka ir nuteka kartu su ta srove į niekur.Tačiau krizėje slepiasi ir galimybė. Galimybė atkreipti dėmesį į esmines gyvenimo klaidas, įsigilinti į problemų priežastis bei pakeisti savo gyvenimą.

Dalius Viršilas, Klaipėdos sveikuolis, knygų serijos „Tikras turtas“ autorius, ne pelno įstaigų VšĮ „Ekovalstybė“ ir VšĮ „Statybos teisė“ įkūrėjas, statybų valdymo ir konsultavimo šeimos įmonės MB „Memelex“ partneris.

Į sveikesnį gyvenimą atvedė krizė

2008 metų pavasarį, globalios krizės priešaušryje, 28-ajį savo gimtadienį švenčiau Honkonge. Daug alkoholio, cigarečių, naktinio gyvenimo. Kelionės į Makau (azijietiškas Las Vegas) bei Shenzheną (elektronikos metropolis), vėliau į Kiniją verslo reikalais.
Atmenu, kaip po keturių parų naktinio gyvenimo linksmybių stoviu vieno iš Honkongo viešbučių vonioje išsivėmęs, skaudančia galva bei drebančiu kūnu ir prisimenu, jog kažkur, už kelių tūkstančių kilometrų palikau savo moterį, nesenai pagimdžiusią antrą dukrytę. Tuo metu manyje prasidėjo virsmas, kurio aš sąmoningai tada dar nesuvokiau…

Krizės metu, kai gyvenimas priverčia susimąstyti, peržvelgti savo vertybes bei gyvenimo etapus, atsiveria galimybė įsigilinti į save, savo ryšį su aplinkiniais bei išspręsti už-davinius, kuriuos atidėliojome. Nuolatinis atidėliojimas ir priveda mus prie būsenos, kurią vadiname krize. Kryžkele, sankryža. Kuriuo keliu pasirinksi eiti – tavo reikalas.

Kančia mums duota ne be reikalo. Niekas kitas, tik kančia atkreipia mūsų dėmesį šiuolaikinėje informacijos pertekliaus epochoje. Kančia yra prasminga, nes joje glūdi tikra-sis žmogaus uždavinys, kurį privalai spręsti čia ir dabar. Ar tai suvoki, ar turi tam jėgų (žinių, patirties, mokytojų), priklauso tik nuo tavęs ir tavo santykių su aplinkiniais. Mes pamirštame, kad viską, kas geriausia, esam gavę be ypatingų pastangų, todėl ilgainiui užmirštame apie šią vertybę, apie šį turtą. Viskas, ko mums reikia, jau yra mumyse bei su mumis. Visko, ko mes trokštam, mūsų tuščia vieta, mūsų tuštybė. Gyvenimas troškimus pildo, kaip indus, tačiau ne visus iš karto, juk indas tik vienas – viskas netelpa.

Susitikimas, pakeitęs gyvenimą

Jaučiau, kad gyvenimas nesuteikia pilnatvės ir jis nėra nei sveikas, nei laimingas, tad pradėjau stebėti, kaip aš ir mano aplinkiniai gyvenam, ką valgome, kaip leidžiame laiką, kokioje sąmonėje esame… Viename ekologinių žurnalų perskaičiau interviu su Dainiumi Kepeniu ir po pusės valandos jį aplankiau. Bendravome, kiek atmenu, keturias valandas…

Dainius Kepenis, Lietuvos Sveikuolių Sąjungos garbės prezidentas, dabar Seimo sveikos gyvensenos komisijos pirmininkas, per daugiau kaip 20 metų yra išmokęs sveikatos pagrindų virš 30 tūkstančių įvairių profesijų ir konfesijų, tikėjimų bei išsilavinimo žmonių, įskaitant ir gydytojus. Pagrindų, kuriuos išvystė ir sudėjo didieji mūsų tautos sveikuoliai: prof. Stasys Šalkauskis, dr. Antanas Maceina, dr. Antanas Basanavičius, dr. Vydūnas ir kiti. Gera yra surasti ligos priežastį, ją pašalinti bei daugiau nebekartoti tų veiksmų, kurie atvedė į krizę. Dar geriau – mokytis iš kitų žmonių skausmingos ir sėkmingos patirties bei gyventi taip, kad tos kančios iš vis nepatirtum.

Sveikatos mokykloje daug ko išmokau. Jau daugiau kaip 10 metų nerūkau, nevartoju alkoholio, nevalgau gyvulinių ar neaiškių produktų, kurių sudėtis užkoduota visokiomis raidėmis ir skaičiais. Rytinė mankšta, pasibėgiojimas ar sporto salė, baseinas, šaltas dušas, pirtis bei šalta jūra – maloni kasdienė rutinos dalis, kuri mane pažadi-na, pakrauna visai dienai bei sumažina susirgimų tikimybę, o svarbiausia – grūdina tiek fiziškai, tiek dvasiškai. Besimokydamas kūno, proto ir sielos sveikatos išmokau būti savimi, o tai ir yra tikras turtas.

Pradėjus daugiau judėti atsirado bičiulis, kuris pasiūlė pabėgioti kartu. Nesipriešinau. Mane, iki tol per 30 metų niekada nebėgusį, jis paskatino bei padėjo pasirengti maratonui per šešis mėnesius. Nubėgau visą maratoną per 4 valandas. Po finišo apsivėmiau, tačiau jaučiausi nugalėjęs savuosius demonus.

Kasdien sunaudodamas daugiau energijos nei jos gaudamas su maistu, per metus atsikračiau viršsvorio. Iš viso apie 30 kg. Vėliau teko 10 kg raumenų masės vėl priaugti – ko nepadarysi dėl savo gyvenimo moters.

Laimingas gyvenimas kiekvienam žmogui siejasi su skirtingais dalykais, tačiau mes visi turime bendruosius poreikius, kurie, jeigu patenkinti, mums suteikia pilnatvės arba laimės jausmą.

Kokia sveiko ir laimingo gyvenimo formulė?

Poreikių yra nemažai, be to, jie nuolat didėja, tačiau yra keletas esminių žmogui būdingų poreikių, kuriuos patenkinę, mes galime nurimti ir jaustis laimingas.

Jeigu reikėtų susisteminti sveiko ir laimingo gyvenimo formulę, ji būtų tokia:

  • kūną, protą ir sielą būtina pasotinti energiją teikiančiu augaliniu maistu, teisingumu, gerumu; grūdinti šalčiu, fiziniu darbu, įvairiapuse patirtimi, drąsa bei malda;
  • apvalyti per pasninką, meditaciją ir atgailą. Viską, ką darome, stenkimės daryti su meile, pusiausvyroje su motina gamta bei adekvačiai ir teisingai spręskime vaikų auginimo, švietimo, šeimos, bendruomenės ir tautos uždavinius ir te visi mūsų veiksmai pasitarnauja aukštesniajam tikslui – atkurti sveiką, laimingą ir visapusiškai turtingą tautą.
  • Yra du keliai gyventi: per kančią – savo patyrimą arba vadovaujantis išmintimi, kitų žmonių turima, su-kaupta patirtimi ir todėl – be kančios. Žmogus turi pasirinkimo dovaną, todėl, nors prigimties ir ne-pakeisime, savo kelią pasirinkti galime laisvai.Taip, kaip mokė Vydūnas.

Rašyti komentarą