Tarėjų įteisinimas teismuose – daugiau skaidrumo ir objektyvus korupcinių nusikaltimų nagrinėjimas

Seime registruotos Tarėjų įstatymo ir lydinčių teisės aktų pataisos, kurios leis užtikrinti daugiau skaidrumo teisinėje sistemoje, nes atvers galimybę visuomenės atstovams – tarėjams – dalyvauti nagrinėjant korupcinio pobūdžio ir tokias bylas, kur sprendžiamas žalos atlyginimo klausimas, kai tokia žala kilo dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro, teisėjo ir teismo neteisėtų veiksmų.

,,Teisinė sistema turi būti objektyvi ir nešališka tam, kad teisingumas būtų užtikrintas. Visuomenės narių įsitraukimas ir dalyvavimas teismuose skatins kiekvieną iš mūsų Lietuvos piliečių įsitraukti į teisingumo vykdymą, neliekant abejingais“, – sako Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.

Pagal įstatymo pataisas, tarėju gali būti pilnametystės sulaukęs Lietuvos Respublikos pilietis, kuris būtų nepriekaištingos reputacijos ir turėtų įgijęs aukštąjį universitetinį išsilavinimą – magistro laipsnį. Tarėjais negali būti skiriami valstybės politikai, tarnautojai, statutiniai valstybės tarnautojai, teisėjai, prokurorai, advokatai, notarai, antstoliai ir jų padėjėjai bei teismo, prokuratūros ir ikiteisminio tyrimo įstaigų darbuotojai.

Tarėjas įgytų teisę dalyvauti pirmosios instancijos teismų bylose ir būtų skiriamas kartu su teisėjais nagrinėti žodinio proceso tvarka nagrinėjamas bylas. Tokių bylų spektras – platus, apimantis kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimu, piktnaudžiavimo ir kitas įvykdytas nusikalstamas veikas.

,,Visuomenės narių dalyvavimas nagrinėjant bylas – įprastas reiškinys kitose šalyse. Ypač tokia praktika svarbi, kai nagrinėjamos korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos, susijusios su valstybės pareigūnų piktnaudžiavimo atvejais. Todėl LVŽS buvo įsipareigojusi įteisinti visuomenės atstovų dalyvavimą, vykdant teisingumą ir kartu siekiant, kad didėtų pasitikėjimas teismais“, – akcentavo parlamentarė A. Širinskienė.

Jei Seimas pritartų tarėjų įteisinimui teismuose, jau 2021 m. pradžioje visuomenės atstovai įgytų teisę dalyvauti bylų nagrinėjime.

Info: lvzs.lt

Rašyti komentarą