Home Vietinis „Boeing“ sulaukia griežtos kritikos dėl savo naujojo erdvėlaivio „Starliner“, bet ar tai...

„Boeing“ sulaukia griežtos kritikos dėl savo naujojo erdvėlaivio „Starliner“, bet ar tai pagrįsta?

17
0


Birželio 5 d., a raketa buvo susprogdinta iš Kanaveralo kyšulio, Fla., į mėlyną dangų, nusėtą pūkuotais baltais debesimis. „United Launch Alliance“ pagamintos raketos viršuje sėdėjo naujasis „Boeing“ „Starliner CST-100“, gumos lašo formos kapsulė, gabenanti astronautus Suni Williams ir Butch Wilmore.

Tai buvo tobulas bandomosios misijos, kuri buvo ilgai laukta, pradžia.

Po ilgų vėlavimų, nesėkmių ir didelių išlaidų viršijimo metų startas turėjo tapti nuostabiu Boeing momentu, kai jis pagaliau prisijungė prie SpaceX kaip komercinės bendrovės, paleidžiančios astronautus iš Amerikos žemės.

Išskyrus tai, kad viskas vyko ne taip, kaip tikėtasi, su helio nuotėkiu nei „Boeing“, nei NASA visiškai nesuprato prieš paleidimą. Tačiau jie vis tiek pradėjo veikti.

Ir tada viskas tik blogėjo: astronautams išskridus į orbitą, buvo aptikta daugiau helio nutekėjimo. Tada, kai kitą dieną jie ruošėsi prisišvartuoti prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS), keli privarikliai staiga išsijungė. Po valandos vėlavimo erdvėlaivis pagaliau prisišvartavo.

Tiesą sakant, tai yra bandomoji misija. Tačiau tai misija, kuri, regis, kupina problemų ir nežinomybių, todėl daugelis klausia, kodėl paleidimas net įvyko dėl žinomos problemos, kuri buvo menkai suprantama, ir ar erdvėlaivis yra pakankamai saugus, kad galėtų juos parsivežti namo.

Tai taip pat kelia abejonių dėl pirmosios „Starliner“ operatyvinės misijos, kuri numatyta 2025 m. su Kanados astronautu Joshua Kutryku.

ŽIŪRĖTI | „Starliner“ pagaliau paleidžia:

#TheMoment Boeing „Starliner“ pagaliau išleido įgulą į kosmosą

Po kelių bandymų „Boeing“ „Starliner“ pagaliau paleido astronautus Suni Williams ir Butch Wilmore į Tarptautinę kosminę stotį.

Iki šiol astronautai vis dar yra TKS laive, o „Boeing“ bando savo variklius savo objekte White Sands, NM. Pagal trečiadienį surengtą spaudos konferenciją, grįžimo data nenustatyta, nors greičiausiai ji bus liepos pabaigoje.

Optiniu požiūriu tai buvo košmaras „Boeing“ – pastaraisiais metais įmonei susidūrė su daugybe saugumo problemų su savo komerciniais orlaiviais ir jam labai reikia viešųjų ryšių pergalės, ypač atsižvelgiant į tai, kad „SpaceX“. pradėjo paleisti astronautus savo erdvėlaivyje Crew Dragon 2020 m. ir iki šiol išsiuntė 11 operatyvinių skrydžių į TKS.

Skirtingi požiūriai

Kai NASA suteikė „Boeing“ ir „SpaceX“ sutartis dėl astronautų nuvežimo į TKS, jie negavo tokios pat kompensacijos: „Boeing“ buvo skirta 4,2 milijardo JAV dolerių, o „SpaceX“ – 2,6 milijardo JAV dolerių.

Tuo metu buvo plačiai manoma, kad „Boeing“, kosmoso žaidime dalyvaujantis nuo septintojo dešimtmečio, pirmasis pateks į TKS. Kaip jie klydo.

Bet ar teisinga lyginti „Boeing“ ir „SpaceX“?

Tai skirtingi žmonės. Su skirtingais patirties lygiais.– Danas Dumbacheris, buvęs NASA pareigūnas

Danas Dumbacheris, inžinierius ir buvęs NASA pareigūnas, kuris dabar yra Amerikos aeronautikos ir astronautikos instituto generalinis direktorius, sako, kad taip nėra.

Jis pažymi, kad „Boeing“, kaip organizacija, turi kosminių skrydžių patirties, kuri buvo ankstesnė nei septintojo dešimtmečio „Apollo“ programa.

„Patys žmonės to nedaro“, – sakė jis. “Manau, kad yra klaidinga nuomonė, kad vien todėl, kad organizacija tai darė praeityje, organizacija gali tai padaryti dabar. Ne, tai skirtingi žmonės, turintys skirtingą patirties lygį.”

Be to, kaip pastaruoju metu buvo įrodyta visuomenei, yra skirtumas tarp „SpaceX“ ir „Boeing“ veikimo.

„Mes nepakankamai kalbame apie tai, kad šiandien darbo jėga neturi tiek daug galimybių kurti techninę įrangą, ją skristi, išbandyti, sulaužyti ir pamatyti, kas atsitiks“, – sakė jis.

Tačiau „SpaceX“ tai daro. Bendrovė išbando savo erdvėlaivius juos statydama, skraidindama – dažnai turėdama susprogdinti ankstyviausiose iteracijose – ir tada darydami tai vėl ir vėl, kol sėkmingai skrenda.

ŽIŪRĖTI | Masyvus Starship paleidžiamas, tada nusileidžia:

„SpaceX“ paleidžia ir nusileidžia didžiulį „Starship“ laivą

Po sprogimo iš Boca Chica, Teksaso, SpaceX sėkmingai nusileido dviem savo Starship etapams, net kai vienas iš laivo pelekų nukrito pakartotinai įplaukiant. KREDITAS: SPACEX

Taip neveikia „Boeing“ ar NASA.

Ankstyviausiomis dienomis NASA veikė taip pat, kaip SpaceX. Tačiau praradus erdvėlaivius „Challenger“ ir „Columbia“, per kuriuos žuvo 14 astronautų, jis tapo labiau linkęs rizikuoti. Dabar atrodo, kad NASA taip pat leido tai prasiskverbti į be įgulos atliekamus aparatūros bandymus.

Kalbant apie „Boeing“, nėra lengva leisti, kad raketos ar erdvėlaiviai sprogtų, kai investuotojai kvėpuoja tau į kaklą. Privačiai priklausanti „SpaceX“ neturi tokio paties patikrinimo.

Ir, ko gero, dar svarbiau, kad „SpaceX“ atsidūrė aukštyn: jo erdvėlaivis „Dragon“ gabeno krovinius į TKS nuo 2012 m. Ir jo „Crew Dragon“ buvo panašaus dizaino.

„Neįstrigęs“ erdvėje

Per mėnesį, kai astronautai buvo kosmose, sklandė gandai ir spėlionės, kad pora įstrigo TKS.

Tai akivaizdžiai erzina NASA komercinės įgulos programos vadovą Steve’ą Stichą, kuris birželio 28 d. žiniasklaidos telekonferencijoje pareiškė norintis išsiaiškinti bet kokius „nesusipratimus“ dėl „Starliner“ ir jo įgulos ir kad astronautai „nėra įstrigę kosmose“.

Dumbacheris primena, kad dirbdamas NASA erdvėlaivis turėjo savų problemų.

„Kiekvienas (erdvėlaivio) skrydis per STS-135 turėjo tam tikrų techninių problemų“, – sakė jis. „Neatsimenu nė vieno skrydžio, kai ėjome į pasirengimo skrydžiui peržiūrą ir buvo atsakyta: „Na, viskas švaru, nėra ko jaudintis“.

Galbūt ir neteisinga lyginti „Boeing“ su „SpaceX“, tačiau šios supainiotos bandomosios misijos optika vis dar yra smūgis garbingai aviacijos ir kosmoso įmonei. Ir daugeliui aišku, kad „Boeing“ turi veikti geriau.

Vyras ir moteris plūduriuoja erdvėlaivyje plačiomis šypsenomis.
Astronautai Butchas Wilmore’as ir Suni Williams pozuoja vestibiulyje tarp Tarptautinės kosminės stoties „Harmony“ modulio ir „Boeing“ erdvėlaivio „Starliner“. (NASA)