Vydūno idėjos sklis nuo paminklo iki Rambyno

Viešo konkurso Vydūno paminklui sukurti ir skverui įrengti nugalėtoju išrinktas dabartinis projektas “Versmė”. Jo autoriai – jungtinė grupė, kurią sudaro Ukrainos skulptoriai Olesis Sydorukas ir Borisas Krylovas bei Klaipėdos skulptorius, Vilniaus dailės akademijos profesorius, Nacionalinės ir kitų premijų laureatas Arūnas Sakalauskas. Konkursinio projekto architektas – Petras Džervus. Detaliojo projekto rengimo autorius ir vadovas – Rinaldas Regesas ir Ko.

Dar šiais metais, lapkričio viduryje, skvere tarp Bokštų ir Puodžių gatvių bus įkasta simbolinė kapsulė, žymėsianti būsimojo Vydūno skvero ir žymiojo Mažosios Lietuvos veikėjo ir filosofo skulptūros vietą.

Kaip rašo menotyrininkas Petras Šmitas, apie būtinybę pastatyti paminklą didžiam lietuvybės puoselėtojui Mažojoje Lietuvoje, rašytojui ir filosofui Vydūnui prabilta prieš keletą metų susirinkus Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriaus aktyvistams. Tam Klaipėdoje buvo įkurta Vydūno paminklo sukūrimo ir jo pastatymo komisija, kurios pirmininku išrinktas verslininkas Rimantas Cibauskas.

Prie komisijos buvo įkurta viešoji įstaiga „Mažosios Lietuvos kultūra“, jos direktoriumi paskirtas   Vydūno gimnazijos direktorius daktaras Arvydas Girdzijauskas.

Viešo konkurso Vydūno paminklui sukurti ir skverui įrengti nugalėtoju išrinktas dabartinis projektas „Versmė“. Jo autoriai – jungtinė grupė, kurią sudaro Ukrainos skulptoriai Olesis Sydorukas ir Borisas Krylovas bei Klaipėdos skulptorius, Vilniaus dailės akademijos profesorius, Nacionalinės ir kitų premijų laureatas Arūnas Sakalauskas. Konkursinio projekto architektas – Petras Džervus. Detaliojo projekto rengimo autorius ir vadovas – Rinaldas Regesas ir Ko.

Bus įkurtas sodas

Didelis dėmesys buvo skirtas skvere augantiems želdynams ir medžiams. Želdynų būklės įvertinimą atliko Klaipėdos universiteto Botanikos sodo vyr. mokslinė darbuotoja, želdynų ekspertė doc. dr. Rita Nekrošienė.

Ekspertė pateikė išvadas dėl medžių ir numatė, kuriuos iš jų dėl blogos būklės reikia šalinti.  Vydūno sode bus pasodintas vienas ąžuolas, 23 obelys ir 3 japoninės magnolijos. Sodo teritorijoje bus pasodinta ir krūmų: 43 beržalapės lanksvos, 112 blizgantieji kauleniai, 101 raukšlėtalapis erškėtis „Pink Roadrunner“, 91 „White Roadrunner“, 22 Mejerio alyvos „Palibin“ ir 40 šluotelinių hortenzijų „Wim`s Red“.

Šmitas džiaugiasi, kad dabartinė pilka, bevardė skvero teritorija po rekonstrukcijos medžių, krūmų ir gėlių žaluma, lapija bei spalvomis žavės kiekvieno čia ateinančio žmogaus akį bei sielą. Sode numatyti įdomūs takų, želdinių ir gėlynų išdėstymai, mažosios architektūros formos, suoliukai, apšvietimas, šiukšliadėžės, žaidimo vietos ir erdvės vaikams, taip pat numatyta 200 vietų erdvė įvairiems viešiems renginiams.

Siūlo Vydūno kelią

Iš kairės: Seimo narys Ramūnas Karbauskis ir skulptorius Arūnas Sakalauskas kalbasi apie paminklą Vydūnui.

Vydūno paminklo sukūrimo ir jo pastatymo komisijos pirmininkas R. Cibauskas ateityje pasiūlė naująjį paminklą ir skverą įtraukti į turizmo maršrutus. Sykiu propaguoti ir naują maršrutą, kurį būtų įveikti bėgte arba važiuojant dviračiais „Vydūno kelias“. „Maršrutas prasidėtų Klaipėdoje ir eitų pro Kintus, kur būsimasis filosofas dirbo, per Jonaičius, kur jis gimė. Per Žemaičių Naumiestį ir Degučius galėtų tęstis iki pat Tilžės, kur Vydūnas praleido didžiąją gyvenimo dalį ir baigtis ant Rambyno kalno“, – tokią idėją iškėlė R. Cibauskas.

Seimo narys Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis pasidžiaugė, kad Vydūno paminklo idėja sparčiai skinasi kelią.

„Tai jau nebe idėja, tai visas projektas, kuris baigiamas įgyvendinti. Mes svarstėme, kiek šį projektą galėtume išplėsti, kad būtų ne tik paminklas, o ir visa programa. Ir ji jau yra. Tai – Vydūno kelias.

O pats paminklas tebus karūna visam Vydūno idėjų puoselėjimo judėjimui. Nes filosofijai pristatyti neužtenka pažiūrėti į paminklą“.

Vydūno sodo pagrindinis akcentas bus bronzinis beveik trijų metrų aukščio paminklas Vydūnui. Skulptūra bus statoma ant gaubtos formos paaukštinimo – fontano. Vanduo iš centrinės fontano dalies tekės visu jo paviršiumi. Aplink fontaną pietryčių kryptimi yra suprojektuota pailgo kiaušinio silueto plokštuma, kuri užbaigiama nedideliu ne viso apskritimo formos Mąstytojo suolu.

Žmogus, sėdėdamas ir žiūrėdamas į Vydūno skulptūrą, galės mąstyti apie būtį, egzistenciją, žmogaus pašaukimą ar tiesiog gėrėtis medžių ir gėlių spalvomis, jų kvapais.

Kiaušinio silueto grindinyje bus iškalti Vydūno „Visatos ir žmogaus sąrangos“ reikšminiai terminai.

Rašyti komentarą