Home Verslas Burkina Fasas, Malis ir Nigeris pasirašė „Konfederacijos“ sutartį

Burkina Fasas, Malis ir Nigeris pasirašė „Konfederacijos“ sutartį

15
0


Burkina Faso, Malio ir Nigerio kariniai valdovai, pasitraukę iš Vakarų Afrikos valstybių ekonominės bendrijos (ECOWAS), suformavo naują regioninį bloką – Sahelio valstybių konfederaciją (AES).

Lyderiai šeštadienį per savo inauguracinį viršūnių susitikimą Niamėjuje pasirašė sutartį, žyminčią žingsnį didesnės trijų tautų integracijos link.

AES buvo suformuota po to, kai trys šalys, kurių kiekvienai vadovavo karinės vyriausybės, sukurtos per perversmus pastaraisiais metais, sausio mėnesį paskelbė apie savo pasitraukimą iš ECOWAS.

Jie kritikavo ECOWAS, esančią Prancūzijos, jų buvusios kolonijinės galios, įtakoje, ir nuo to laiko nutraukė karinius ir gynybinius ryšius su Prancūzija, siekdami stiprinti santykius su Rusija.

Viršūnių susitikimas baigėsi priėmus sutartį, kuria oficialiai buvo įsteigta AES, apimanti bendrą maždaug 72 mln.

Nigerio karinės vyriausybės vadovas generolas Abdourahamane Tiani paskelbė, kad šis žingsnis yra galutinis perėjimas nuo ECOWAS, pabrėždamas Sahelio valstybių suverenumą ir regioninį solidarumą.

Reaguodamos į besitęsiančias džihadistų grėsmes savo teritorijose, AES šalys kovo mėnesį įkūrė bendras karines pajėgas savo gynybiniams pajėgumams stiprinti.

Aukščiausiojo lygio susitikime taip pat daug dėmesio skirta strateginiam bendradarbiavimui svarbiuose sektoriuose, tokiuose kaip žemės ūkis, vanduo, energetika ir transportas, planuojant šias sritis glaudžiau integruoti tarp valstybių narių.

Kitas svarbus aspektas, aptartas aukščiausiojo lygio susitikime, buvo vietinių kalbų propagavimas vietos žiniasklaidoje, atspindintis platesnį tikslą skatinti kultūrinę ir socialinę sanglaudą AES.

AES sukūrimas įtempė santykius su ECOWAS, ypač po to, kai ECOWAS įvedė sankcijas ir grasino karine intervencija po perversmo Nigeryje 2023 m. liepos mėn.

Nors vasarį sankcijos buvo panaikintos, atmosfera išlieka įtempta. ECOWAS sekmadienį Abudžoje vyksiančiame lyderių viršūnių susitikime planuojama aptarti AES pasekmes ir būsimus santykius.