• Št. Bir 15th, 2024

Lietuvos Inžinieriai Pristato Inovatyvų Lazerį Puslaidininkių Pramonei ir Biomedicinai

ByIrmantas Kazlauskas

Vas 1, 2024

Desimtmetyje veikianti bendrovė „Quantum light instruments“, pasižyminti dešimtmetų patirtimi lazerių technologijų kūrimo srityje ir tiekianti šias technologijas gynybos sektoriui ir pasaulio laboratorijoms, pristatė naują projektą, vadinamą DIDADELA. Šis projektas yra didelio pasikartojimo dažnio derinamo bangos ilgio lazeris, kuris pasižymi išskirtine savybe – gali būti naudojamas ne tik puslaidininkių pramonėje, bet ir biomedicinos tyrimų srityje.

„Quantum light instruments“ vadovas Andrius Rinkevičius teigia, kad šis naujas lazeris buvo sukurtas atsižvelgiant į rinkos poreikius ir remiantis bendrovės turima patirtimi. Proceso pradžioje, gavus signalus iš universitetų mokslininkų ir rinkos dalyvių, buvo pastebėta, kad puslaidininkių pramonei trūksta įrenginių su ilgesnėmis bangomis, o pati lazerio bangos ilgio derinimo galimybė būtų didelis pranašumas.

Naujojo lazerio sukūrimui buvo reikalingos didelės investicijos, tačiau projektas buvo įgyvendintas pasinaudojant Inovacijų agentūros programa „Eksperimentas“, skirta moksliniams tyrimams, eksperimentinei plėtrai ir inovacijoms, finansuojamoms iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų.

Naujasis DIDADELA lazeris skiriasi nuo ankstesnių, nes jo impulsų pasikartojimo dažnis yra 1 000 kartų didesnis, svyruojantis nuo 10 iki 100 kHz. Šis lazeris taip pat yra pritaikytas industrinėms sąlygoms, būdamas atsparesnis temperatūros kaitai, dulkių poveikiui ir kitoms eksploatacinėms sąlygoms.

Pagrindinės naujojo lazerio taikymo sritys yra mikro apdirbimas, kurį galima taikyti itin preciziškam medžiagų apdorojimui, ir biomedicininiai tyrimai. DIDADELA gali būti naudojamas mikroskopijai, kur tyrimo metu gyvos audinio struktūros nėra pažeidžiamos.

Artimiausiu metu naujasis lazeris planuoja pristatymą JAV, San Franciske vyksiančioje didžiausioje lazerių technikos parodoje. JAV buvo pasirinkta ne tik dėl didelio šios šalies lazerių rinkos, bet ir dėl to, kad „Quantum light instruments“ čia jau tiekia 60 proc. savo įrangos įvairioms organizacijoms, universitetams ir gynybos sektoriaus atstovams. Tai leidžia teigti, jog Lietuvos bendrovės lazeriai yra labai paklausūs didžiausiose JAV laboratorijose. Apie 20 proc. gamtos įrangos eksportuojama į Europos šalis, o likusi dalis pasirenka kelią į Azijos rinkas, tokiu būdu išsiskirdama kaip svarbi lazerių gamintoja tarptautinėje arenoje.