• Tr. Bal 24th, 2024

Ūkininkų balsas išgirstas: Seimo suskystintų naftos dujų akcizą sumažino 23 kartus

ByKristijonas Žemaitis

Vas 15, 2024

Seime buvo priimtas sprendimas sumažinti suskystintų naftos dujų (SND) akcizą daugiau nei 23 kartus, mažinant jį nuo 304 iki 13 eurų už toną. Taip pat buvo panaikinti apribojimai dėl žymėto dyzelino naudojimo žemdirbiams. Balsavime už šį sprendimą pritarė 108 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, o penki Laisvės frakcijos nariai susilaikė. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, kuris priešinosi SND tarifo mažinimui, nedalyvavo balsavime, o premjerė Ingrida Šimonytė taip pat nebuvo posėdyje.

Prieš balsavimą kai kurie parlamentarai išreiškė dėkingumą ūkininkams, kurie sausį su traktoriais atvyko prie Seimo ir Vyriausybės, parodydami savo jėgą.

Seimo narys Artūras Skardžius skaičiavo, kad suskystintomis gamtinėmis dujomis gaminant vieną kilovatvalandę energijos išskiriama 200 gramų anglies dioksido (CO2), o SND – tik 30 gramų daugiau. Jis pažymėjo, kad SND yra vienas iš švariausių iškastinių kurų, mažiausiai teršiantis aplinką.

Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Kęstutis Mažeika teigė, kad SND akcizo sumažinimas labiausiai paveiks gyventojus, ypač tuos rajonus, kurie naudojasi dujomis, nes pastaruoju metu žmonės aktyviai vyko į Latviją ir Lenkiją, pirko ten dujas ir tai pajautė. Jis pabrėžė, kad svarbu, jog Žemės ūkio ministerija būtų ūkininkų pusėje ir spręstų jų problemas.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovė Laima Nagienė tvirtino, kad SND klausimo svarstymas dar nebaigtas, kol nebus priimtas sprendimas dėl mažesnės CO2 dedamosios.

Biudžeto ir finansų komiteto vadovas Mindaugas Lingė sakė, kad sumažinus akcizą iki 13 eurų, Seimas iš esmės kompensavo gyventojams ir verslui, kurie už SND moka 304 eurus akcizą, todėl nebebus siūloma šio mokesčio atidėti įsigaliojimo.

Akcizų įstatymo pataisas reikalavo ūkininkai, sausį surengę didelę protesto akciją Vilniuje, raginę politikus atšaukti SND akcizą ir grąžinti dyzelino akcizo lengvatą jų transportui.