Home Vietinis Kodėl taip sunku gauti humanitarinę pagalbą Gazos gyventojams?

Kodėl taip sunku gauti humanitarinę pagalbą Gazos gyventojams?

16
0


Kaip tai atsitinka7:02Kodėl taip sunku gauti humanitarinę pagalbą Gazos gyventojams?

Humanitarinę pagalbą gabenantys sunkvežimiai stovi sustabdyti prie Gazos Ruožo Rafaho sienos, ir nors pagalbos agentūros teigia, kad didžioji Gazos dalis badauja, daugelis siuntų lieka nepaliestos.

Jeremy Konyndyk, organizacijos „Refugees International“ prezidentas, teigia, kad taip yra todėl, kad organizacijos, siunčiančios pagalbą į regioną, yra Izraelio valdžios malonės.

„Priklausomai nuo tos siuntos pobūdžio, jos patvirtinimas gali užtrukti nuo dienų iki savaičių iki kartais mėnesių“, – sakė jis. Kaip tai atsitinka birželio mėnesį surengė Nil Köksal.

„Tiesiog norint atgabenti siuntą iš už Gazos ruožo… yra vienas po kito iššūkių, kuriuos pagalbos grupės turi įveikti.

Konyndykas teigia, kad šie iššūkiai gali apimti saugumo padėties pasienyje naršymą, taip pat papildomų leidimų, reikalingų pagalbai perkelti į paskirstymo punktus, gavimą.

Jeremy Konyndyk yra tarptautinės pabėgėlių organizacijos, vienos iš pagalbos grupių, siekiančių padėti Gazos ruože gyvenantiems žmonėms, prezidentas. (Tarptautinė pabėgėlių organizacija)

Tai ypač vargina ten gyvenančius žmones, turint omenyje, kad kai kuriose Gazos ruožo dalyse valgyti net vieną kartą per dieną „yra privilegija“, sakė Ghada Alhaddad, kitos pagalbos grupės, dirbančios šioje srityje, „Oxfam“ žiniasklaidos pareigūnas.

„Šiaurės Gazos ruože daugelis mano kolegų sako, kad ištisas dienas nevalgo, nes nori sutaupyti tai, ką turi likusiai šeimai, ypač jei turi vaikų“, – sakė ji.

Per devynis mėnesius nuo tada, kai „Hamas“ vadovaujami kovotojai įsiveržė į pietų Izraelį ir nužudė apie 1 200 žmonių, o dar 250 pagrobė, per atsakomuosius Izraelio bombardavimus Gazoje žuvo 37 900 žmonių, pranešė Gazos Ruožo sveikatos ministerija.

JT remiama ataskaita teigė, kad 96 procentai gyventojų susiduria su dideliu maisto trūkumo lygiu, o Human Rights Watch teigia, kad Izraelis naudoja bado taktiką karo ginklas.

Nors pagalba gali būti pristatyta jūra ir oru, sausumos pristatymas yra labiausiai paplitęs būdas. Vienas maršrutas yra per Rafahą iš Egipto, kuris buvo uždarytas nuo tada, kai perėjos kontrolę perėmė Izraelis Geguže. Kitas yra virš Izraelio perėjos Kerem Shalom, kur susikerta Gazos, Izraelio ir Egipto sienos.

Pastatytos vilkikų priekabos, kurios yra humanitarinės pagalbos vilkstinės dalis, rikiuojasi abiejose kelio pusėse Egipto sienos kirtimo su Rafah, Gazos ruože, pusėje.
Daugelis pagalbos sunkvežimių neįvažiuoja į Gazą ir sustabdo maisto, vandens ir kitų būtinų prekių tiekimą. (Mahmoud Khaled / Getty Images)

Abu sienos kirtimo punktai aptarnavo Gazos ruožo pietus, kol Erezo perėja buvo atidaryta pirmą kartą nuo spalio mėnesio, siekiant suteikti papildomos pagalbos šiaurei.

Šios perėjos yra gelbėjimosi ratas daugiau nei dviem milijonams žmonių apgultame Palestinos anklave.

Alhaddadas, gyvenantis centriniame Gazos ruožo mieste Deir al Bala, sakė, kad kol sunkvežimiai laukia leidimo patekti į juostą, švieži produktai tiesiog genda karštyje.

Kitais kartais, sienų uždarymas Izraelio valdžios institucijos, kurios, anot Alhaddado, nutinka „sporadiškai“, sustiprino ir taip augančią humanitarinę nelaimę.

„Mes nuolat prašome ir raginame panaikinti Gazos ruožo sienų apgultį ir leisti čia patekti visai pagalbai“, – sakė ji.

Dvi moterys su skarelėmis stovi lauke prie palapinių.
Pagalba, kaip ir kitos prekės, visada buvo sunku pervežti per Gazos sienas, sako „Oxfam“ žiniasklaidos pareigūnas Ghada Alhaddad, pavaizduotas kairėje. (Pateikė Ghada Alhaddad)

Izraelis kaltina JT

Tačiau Izraelio valdžia ginčija tai, ką sakė pagalbos grupės ir net užsienio diplomatai, ir tvirtina, kad pagalbos užtektų civiliams anklave išlaikyti.

„Nėra problemų dėl pagalbos, kuri ateina į Gazą, skaičiumi“, – sakė pulkininkas Eladas Gorenas iš Vyriausybės veiklos koordinavimo teritorijose (COGAT), Izraelio gynybos ministerijos padalinio.

Jis sakė, kad kaltė tenka JT ir kad organizacija nebendradarbiavo su Izraeliu, kad padėtų skirstyti pagalbą.

„Stengiamės suprasti iššūkius, su kuriais jie susiduria“, – sakė jis. „Mes jiems siūlėme skirtingus kelius, o iki šiol jie jais nesinaudojo.

ŽIŪRĖTI | Izraelio pažadas padaryti „taktinę pauzę“ sutiko skepticizmą:

Skepticizmas apima Izraelio pažadą kasdien daryti „taktinę pauzę“ teikiant pagalbą Gazos ruože

Izraelis pažadėjo kasdienes „taktines pauzes“ Gazos ruože, kad padėtų humanitarinės pagalbos srautui. Tačiau ne visi yra įsitikinę, kad šios priemonės bus laikomasi arba iš tikrųjų bus galima padėti palestiniečiams, kurie sunkiai išgyvena humanitarinę krizę.

Izraelio ministro pirmininko biuro paskelbtais duomenimis, šiek tiek daugiau nei Kasdien į Gazą įvažiuoja 100 pagalbos sunkvežimių nuo spalio mėn.

Bet prietaisų skydelis, prižiūrimas UNRWAJT pagalbos palestiniečių pabėgėliams agentūra rodo, kad birželio mėnesį – naujausią laikotarpį, kurio turimi duomenys – per dieną važiavo apie 55 sunkvežimiai. JT sakė, kad dar neprasidėjus dabartinei krizei, Per dieną reikėjo 500 sunkvežimių.

Žvelgiant į priekį

Jau ne pirmą kartą susiduriama su iššūkiu nugabenti atsargas ir prekes į Gazos ruožą.

Nors Izraelis pasitraukė iš Gazos 2005 m., okupavęs ją po Šešių dienų karo 1967 m., jis išlaikė Gazos prieigos punktų blokadą oru, sausuma ir jūra; žmogaus teisių grupės tą blokadą pavadino kolektyvinės bausmės forma, nepaisydamos tarptautinės teisės.

„Tai trukdo daugeliui žmonių gyvenimo Gazoje aspektų, nesvarbu, ar tai kelionės, studijos, išsilavinimas, sveikatos sumetimais“, – sakė Alhaddadas. “Jūs turite pereiti labai varginančius kontrolinių punktų lygius.”

Birželio pabaigoje Izraelio kariuomenė paskelbė sustabdysianti karines operacijas pietų Gazos ruože dienos metu. Nepaisant to, viltis sulaukti pagalbos vis dar svyruoja, sako Konyndyk, tačiau tai yra „sveikas žingsnis“.

„Dabar iššūkis yra įstatymų ir tvarkos pažeidimas“, – sakė jis.

„Pagalbos grupės dėl įvairių priežasčių nenaudoja ginkluotos palydos. Taigi, jei joms gresia nusikalstamų grupuočių keliama rizika, tai labai apriboja jų judėjimą.

Ir nors Alhaddad sakė, kad ji taip pat sveikina bet kokią kovos pauzę, dieną gaudama pagalbą, tačiau naktį girdint raketų garsus, jaučiasi nugalėta.

„Kokia prasmė, kad tai primetama dieną, bet naktį mano širdis negali nustoti plakti? Ji pasakė.

“Štai kodėl mes nenorime, kad į Gazos ruožą patektų tik pagalba. Mums reikia paliaubų”.